Båtfører INTENSIV - Sandnessjøen

Kursnummer:73690
Pris:Pris 2100,- . Materiell og eksamensavgift kommer i tillegg
Undervisningstimer:27
Planlagt oppstart:Ved nok påmeldte
Tidspunkt:1700 - 2200
Antall samlinger:5
Kurssted:Sandnessjøen videregående skol (Sandnessjøen, Nordland)
 
JEG VIL MELDE MEG PÅ!
Klikk her for å gå til påmelding
JEG ØNSKER MER INFO!
Klikk her for å gå til forespørsel

Informasjon

Båtførerprøven er en teoretisk prøve, som er ment å gi et minimum av kunnskap om å ferdes sikkert og hensynsfullt i fritidsbåt. Kurset er basert på 24 timer undervisning. Eksamen må taes på en godkjent testsenter. Spør oss om det!
Kurset er VELDIG intensiv: 4 dager etter hverandre!
Ledige plasser!!

Mål for kurset

Gi båtførere nødvendig opplæring som fører frem til båtførerprøven. Bestått prøve gir båtførerbevis.

Målgruppe for kurset

"Alle som ferdes til sjøs og som vil dekke kriteriet for å være kaptein på en båt under 15 meter i Norge. Dette kriteriet er: "Føreren av enhver fritidsbåt skal ha nødvendig ferdighet i bruk av båten slik at navigering og behandling av den skjer i samsvar med godt sjømannskap."

Forkunnskap

Det er ingen krav til forkunnskaper for å delta på kurset, men Sjøfartsdirektoratet har satt en minstealder på fylte 14 år for å avlegge båtførerprøven. Ved avlagt prøve skal kandidaten umiddelbart få bekreftet resultatet skriftlig. En kandidat som ikke består båtførerprøven kan tidligst avlegge ny prøve etter 14 dager.


Eksamen

Eksamen skal være skriftlig og ha en varighet på 1 klokketimer. I Spesielle tilfeller kan eksaminator bestemme at muntlig prøve skal avholdesi stedet for skriftlig. Prøvetiden kan forlenges hvis særskilte forhold krever det. Databasert eksamen kan avlegges hvis eksamensstedet er godkjent testsenter for båtførerprøven.
Etter bestårr prøve, utsteder eksaminator stemplet og signert Båtførerbevis til kandikaten. Beviset kan ikke utstedes til personer under 16 år.

Dersom en person er under 16 år, men fylt 14 år, avlegger og består eksamen , får vedkommende en skriftllig bevitnelse. Denne kan kandidaten legge ved søknaden når vedkommende skal søke om bårførerbeviset ved fylte 16 år. En slik bekreftelse på bestått båtførerprøve, kan ikke være eldre enn 3 år på søknadstidspunktet.

Det tas forbehold om

  • Endringer i kursbeskrivelsen (og litteraturlisten).
  • Feil i opplysningene som er gitt.
  • At kurset får tilstrekkelig antall deltakere.
  • Ledig plass på kurset.
 

Innhold

Pensum til Båtførerprøven består av tre hovedelementer: Sjømannskap, lover og regler, og navigasjon og kartlesing. Kurset tar for seg bl.a.:
- Båtglede under ansvar
- Båten og bruksegenskapene
- Motorer i fritidsbåter
- Sikkerhetsutstyret
- Alminnelig båtkultur
- Fortøyning og ankring
- Manøvrering
- Miljø i skjærgården
- Badeliv og sjøport
- Naturkreftene
- Posisjoner, retninger og avstander
- Sjøkartet og merkesystemet
- Kurser og peilinger
- Navigasjonsinstrumenter
- Regler for styring og seilas
- Kommunikasjon
- Når uhellet er ute
- Førstehjelp
- Nasjonalflagget til sjøs

Datakortet University of Cambridge IELTS Mesterbrev