Journalistikk trinn 1 - Drammen , Tønsberg og Gol (Kurset er utgått)

Kursnummer:71313
Pris:Kurspris kr. 10.400- pr semester - 2 semester
Undervisningstimer:48
Planlagt oppstart:September 2012
Tidspunkt:1730 - 2100
Kurssted:Drammen (Drammen, Buskerud)
Studiepoeng:30
 

Informasjon

Nyhetsjournalistikk er det sentrale arbeidsområdet i studiet, og målet er å utvikle en språklig bevissthet om god, riktig og funksjonell språkbruk i mediene, og se på medienes rolle og makt i samfunnet.
Studiet er et samarbeid med Universitetet i Nordland.

Mål for kurset

Studiet gir en kort teoretisk og praktisk innføring i nyhetsjournalistikk. Det skal bidra til å forstå pressens samfunnsoppdrag, det etiske rammeverket, og øke kjennskapet til redaksjonelt arbeid og journalistisk metode. Det skal dessuten gi en viss trening i å hente inn stoff, bearbeide det journalistisk og presentere nyhetssaker.

Målgruppe for kurset

Studiet retter seg mot frilansmedarbeidere, journalister som ikke har journalistutdanning, medarbeidere i internaviser, lærere, informasjonsmedarbeidere i offentlig og privat sektor, samt personer som ønsker å forstå mediesamfunnet og lære seg journalistiske verktøy.

1. juli 2012 deretter fortløpende opptak.

Forkunnskap

For å avlegge eksamen kreves generell studiekompetanse. Søkere som ikke har generell studiekompetanse og som fyller minst 25 år i løpet av opptaksåret, kan søke om opptak på grunnlag av realkompetanse. Ta kontakt for mer informasjon.


Eksamen

Obligatoriske arbeidskrav: Levere minimum 5 obligatoriske oppgaver som må være godkjent for å kunne gå opp til eksamen.
3 dagers individuell hjemmeeksamen på slutten av andre semester.

Det tas forbehold om

  • Endringer i kursbeskrivelsen (og litteraturlisten).
  • Feil i opplysningene som er gitt.
  • At kurset får tilstrekkelig antall deltakere.
  • Ledig plass på kurset.
 

Innhold

Stikkord fra studiet er:
- Nyheter - kilder og kildekritikk
- Nyhetsreportasjen og dens virkemilder
- Etikk og pressejuss
- Språk og pressefoto
- Medieteori

Datakortet University of Cambridge IELTS Mesterbrev